Wednesday, 5 November 2014

თემა:    თამარ მეფე.
კლასი: V - კლასი.
მოსწავლეთა პროფილი:    კლასში არის 16 მოსწავლე.
სკოლა:    თერჯოლის -ნის სოფ.ჭოგნარის საჯარო სკოლა.
პედაგოგი:     თინათინ აფრიდონიძე.
გაკვეთილის მნიშვნელობა:    ამ საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლეები შეისწავლიან თამარ დედოფლის მოღვაწეობის ისტორიას.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები: მოსწავლეები გაეცნობიან თამარ მეფეს, შეიტყობენ, როგორ მართავდა იგი საქართველოს და რა დიდი საფრთხე ააცილა მან ჩვენს ქცეყანას. შედეგი: საზ.მეც. V-VI.7.
წინასწარი ცოდნა:
      მოსწავლეები ფლობენ მწირ ინფორმაციას თამარის შესახებ, კერძოდ, მის საქმიანობას ქვეყნის კულტუეულ საქმიანობაში.
შეფასება:      გამსაზღველი 
რესურსი:   მოსწავლის სახელმძღვანელო, მასწავლებლის წიგნი, რვეული, ავტოკალამი, ცარცი, დაფა, საქართველოს რუქა.
გაკვეთილის მსვლელობა:
   1.აქტივობა: კითხვა-პასუხი. )ჩამოთვალონ კლდეში ნაკვეთი დასახლებები. ) რომელი მათგანი ვინ ააგო? ) ქონდა თუ არა თითეულ მათგანს თავდაცვითი საშვალებები? ) მოძებნონ რუქაზე თითეული მათგანი სად მდებარეობს. ) დაასახელონ მათი შექმნის თარიღებიდრო (10 წთ)  2.აქტივობა:დაასახელონ რომელი მათგანია გამორჩეული მათვის? (ინდივიდუალურად გასცემენ პასუხს). დრო ( 5წთ).3.აქტივობა:საერთო საკლასო მუშაობა დაფაზე ჩამოწერონ კლდეში ნაკვეთი დასახლებები და ისაუბრონ ცალკეულ მათგანზე. დრო (10 წთ). 4.აქტივობა მინი ლექცია თამარ დედოფალზე. დრო (10წთ).წავაკითხოთ გაკვეთილი, დავსვათ შეკითხვები  დრო (10წთ) მივცეთ დავალება დრო (3წთშეფასება დრო (2წთ).
               


ქულები და კრიტერიუმები.

          1-3

      4-7

         8-10
გაკვეთილში ჩართულობა.
იშვიათად მონაწილეობს საგაკვეთილო პროცესში.
მეტ ნაკლებად მონაწილეობს საგაკვეთილო პროცესში.
აქტიურად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში.წარმართავს მსჯელობებს.
გამართული მეტყველება.
უჭირს მეტყველება. ვერ მეტყველებს გამართულად.
მეტყველების დროს უშვებს სინტაქსურ შეცდომებს.
მეტყველებს გამართულად. იყენებს ტერმინოლოგიებს.
პარალელების გავლება ნასწავლი მასალიდან.
ვერ ახერხებს ნასწავლი მასალის დაკავშირებას ახალ მასალასთან.
ნაწილობრივ ახერხებს ახალი მასალის დაკავშირებას  ძველთან.
შესწევს უნარი ნასწავლი მასალა გამოიყენოს ახალთან.
ტექსტის წაკითხვა.
ვერ კითხულობს.
კითხულობს მაგრამ...
კითხულობს გამართულად.

No comments:

Post a Comment